Nors esame suaugę, tačiau daugelis dar naiviai tikime stebuklais, net kai tai liečia mūsų asmeninę sveikatą. Kalbu apie mitybą ir tokią problemą kaip svorio metimas, su kuo bent kartą gyvenime teko susidurti beveik visiems. Norėjote numesti svorio prieš vasaros sezoną, vestuves ar kitą svarbų renginį arba tiesiog įkyrėjo tie papildomi kilogramai… Puikiai jus suprantu, turėti antsvorio gyvenant šiais kūno kulto ir socialinių medijų persmelktas laikais nėra lengva…
Internete stebuklus darančių dietų pasirinkimas didžiulis, o jeigu pereitumėte per knygynus, iš viso nežinotumėte, ką rinktis, ir kiltų idėja, o gal laikytis dviejų dietų iš karto, greitesniam rezultatui? Perspėju iš karto: jokiu būdu to nedarykite, jeigu nenorit nusivilti, nepamatę bent kokio teigiamo rezultato…
Atėjus pirmadieniui kito kelio jau nebėra, juk davėte sau pažadą ir įsigijote knygą- bei prižadėjote keletai kolegų, jog daugiau jokių saldainių darbo metu. Pirma diena prabėgo visai lengvai, lyg ir jaučiatės lengvesnis, daugiau energijos.. Tačiau artėjant savaitės galui pradeda atakuoti mintys:- “juk taip sunkiai stengiausi ir ribojau kalorijas: sumažinto riebumo traškučiai ir dietinė kola nepadarys daug žalos”.
“Tačiau nuo kito pirmadienio jau tikrai susiimsiu dar griežčiau ir savaitgalį jau tikėsiuos pirmų rezultatu…” Galėčiau toliau tęsti šią išgalvotą istoriją, tačiau taip nesuteiksiu jums vertės iš šio straipsnio. Kokie žmonės dažniausiai laikosi dietų? Dažniausiai į šią kategoriją patenka moterys, bet bendrai tai – žmonės, turintys antsvorio. Nesvarbu, kiek tai būtų: 3 ar 10 papildomų kilogramų, kurių norima atsikratyti.
Brangieji, kas Jums pardavė šią idėją,- jog visą gyvenimą valgant ką norite, nesusiformavus įpročių sportuoti, turint žalingų įpročių, miegant nereguliariai ir nesusitvarkius su psichologine būsena per keletą savaičių pasieksite tokį rezultatą, kuris išliks ilgai? Neneigsiu, jog dietos visiškai nepadeda numesti svorio, kad ir kokios jos būtų žalingos sveikatai: hormoninei sistemai, psichologinei būsenai, metabolizmui. Pagrindinis veiksnys, kodėl visos puikiai išreklamuotos dietos neveikia, jos nesuformuoja subalansuotos mitybos ir bendrai sveikos gyvensenos įpročiui.Tiesa, tam tikrą laiką mes galime susiimti, kad ir kaip prieš tai žalingai gyvenome savo sveikatos atžvilgiu. Tačiau kas vyksta po to? Mūsų organizmai nesutverti laikytis dietų, jie sukurti tam, jog kasdien valgytume subalansuotą maistą. Apie pasninkavimus šį kartą nekalbėsiu – taip, jie naudingi, kuomet daromi sąmoningai ir turint žinių, kaip teisingai tai reikia daryti.
Vienintelis būdas turėti optimalią sveikatą ir, žinoma, svorį, kaip be jo – suformuoti gyvensenos įpročius, kurie palaiko sveikatą kasdien. Tai visiškai nieko nekainuoja – subalansuota mityba, kokybiškas miegas, harmoninga psichologinė būsena ir fizinis aktyvumas pritaikytas Jums. Šitas paprastas metodas lemia 80 procentų jūsų sveikatos kokybės. Negalite patikėti, jog viskas taip paprasta? Klinikinių tyrimų metu, kuomet keičiami gyvensenos įpročiai prižiūrint specialistų komandai, dalyviai net per keletą savaičių gali pajusti įpročių keitimo naudą ir apie gerėjančią sveikatą rodo kraujo tyrimai.
Galite ir toliau tikėti stebuklingais papildais, dietomis, nuo to niekaip negaliu apsaugoti, kiekvienas esame laisvas rinktis.
Tačiau jeigu atsibodo laikytis varginančių dietų ir pastoviai nepasiekti rezultatų, visada galite kreiptis – esu tam, jog padėčiau: parodysiu, jog viskas nėra taip sudėtinga, tereikia tik valios ir pastovumo. Pajautę pirmuosius rezultatus, nebenorėsite grįžti atgal prie senesnių įpročių, nes sveikas gyvenimas būdas nesuvaržo, o kaip tik išlaisvina!
Paulius Paulauskas – mitybos specialistas
